MS: Naši reprezentanti celkovo vybojovali v Kišiňove 10 cenných kovov

Majstrovstvá sveta sa konali tento rok 15.-25. augusta v Moldavsku.

V juniorskej kategórií sa nám nepodarilo získať medailu, napriek tomu mládež predviedla veľmi pekné výkony. Najbližšie k medaile na pravačku mala Nastasia Lilian Pastorková, ktorá nakoniec prehrala na fauly s Kazachstankou. Ivana Pitáková absolvovala veľmi náročný zápas s nórskou súperkou, ktorý trval takmer 5 minút, potom ju čakali ďalšie dva, kde už bola sila vyčerpaná. Celkovo sa umiestnila na ľavú ruku 5.miesto a pravú 4.miesto. Tamara Stieranková si vybojovala na ľavačku 6.miesto a pravačku 7.miesto. Výkon Elišky Ladvenicovej stačil na konečné 5. miesto na ľavú ruku a 8. miesto na pravú ruku.

„Pre mňa bol prekvapením Rado Vanga, ktorý na pravú ruku vyhral tri zápasy. Medzi konkurenciou 19 pretekárov skončil na piatom mieste a na pravačku vyzeral naozaj suverénne. Nepochybujem, že tento mladík nám v budúcnosti prinesie medailu“, povedal Peter Mišovič, člen VV, ktorý na MS zastupoval reprezentačného trénera Gabriela Harčarika, ktorý pre povinnosti na Univerzite nemohol vycestovať.

Samuel Kaučík sa na pravačku stretol s ťažkými súpermi, mal tam majstra Európy z Moldavska. Umiestnil sa na pravačku na 6. mieste na ľavačku 8. mieste.

 

 

Medzi ženami v seniorskej kategórií hviezdila Barobora Bajčiová, ktorá získala zlaté double v kategórií nad 90kg. Trinásty titul majsterky sveta si na konto zapísala Lucia Debnárová. Podobne ako všetci športovci, ja Lucia hodnotí prípravu na svetový šampionát počas leta za náročný. „Po ME bolo málo odpočinku ale nič sa nedalo robiť, bolo treba sa pustiť do práce. Leto bolo veľmi náročné, pripravovať sa v takých horúčavách nebola sranda. Pripravovala som sa ako vždy v našom klube, sparingy sme nevynechávali napriek tomu, že bolo leto a dovolenková sezóna“. Napriek tomu Lucia vycestovala do Moldavska vo výbornej forme a za stolíkom nenašla konkurenciu. „Súperky som poznala až na Švédsku pretekárku, s ktorou som bola vo finále. Vedela  som že to nebude ľahké lebo v januári na Hardagen open porazila ďalšiu výbornú Švédsku pretekárku Carolinu Petterson. Už vtedy som vedela, že sa zrodil ďalší talent medzi Švédkami. Je to len a len ich spoločná práca, držia spolu, trénujú spolu, prehry neberú osobne. Navzájom sa držia a to je vidieť. Robia mimoriadny progres každým rokom. Z trinásteho titulu sa veľmi teším. Ako som už niekde v rozhovore predtým povedala, prichádza k výmene generácií a ja to vnímam ako veľký dar že po 20 rokoch vo vrcholom športe to stále ide. Keď som prijala gratuláciu od Maťa Rumana (bývalý reprezentant v pretláčaní) tak mi povedal: “Lucka, uvedomuješ si že si najviac dekorovaná žena v armwrestlingu na Slovensku? A ani vo svete vás nie je veľa, toľko násobných majsteriek sveta… na prstoch jednej ruky by sme ich vedeli zrátať. Teš sa lebo toto sú veľké veci. Nikto by nevydržal 20 rokov. Ty si stále tam“, dodala trinásťnásobná majsterka sveta.

Zo striebornej medaily sa tešil medzi mužmi Peter Čeleš. „Titul vicemajstra sveta si veľmi vážim pretože konkurencia bola naozaj silná. V kategórii som mal 26 skúsených športovcov z celého sveta. Oproti ME pribudli dvaja silní Kazachstanci ktorí to tam zamiešali. Ja som bol najskôr trochu skeptický lebo som si myslel že som od Európy nespravil žiaden progres, ale ukázalo sa že forma bola dobrá a pravdepodobne o trochu lepšia ako na ME v Bratislave keďže sa mi podarilo vyhrať zápas s Rumunom, ktorý ma v Bratislave porazil v semifinále. Na prvé miesto to ale opäť nestačilo. Do majstrovstiev Európy zostáva 9 mesiacov a tak verím, že za tento čas sa bude dať spraviť solídny progres.

Slovenskí reprezentanti získali v kategórii Masters na MS  päť medailí. Zlato vybojoval Peter Kasan v pravačke do 90 kg. „Hneď po Majstrovstvách Európy som sa pustil do zodpovednej prípravy a pracoval na veciach, ktoré mi vtedy chýbali. Boli to hlavne štarty, zápästia, driloval som svoje slabiny. V nedeľu odlietala slovenská výprava do Moldavska, v pondelok bolo na programe váženie a v utorok sa reprezentanti kategórie masters postavili za súťažný stolík. Vo váhovej kategórií do 90kg, kde Peter Kasan súťažil bolo 15 pretekárov a konkurencia bola naozaj veľká. Prvá bola na rade ľavačka, kde sa oravský armwrestler umiestnil na konečnom 6. mieste „Prehral som na disciplínu, na fauly a predčasné štarty, čo ma dosť mrzelo, keďže som vedel, že tá sila a pripravenosť bola vynikajúca.  Cítil som sklamanie a to ma ešte čakali zápasy na pravú ruku. Ako som sa však postavil za stolík, začal som kosiť súpera za súperom. Prvý padol po sekunde pretekár z Afriky, po ňom prišiel súper z Gruzínska, minuloročný vicemajster sveta, ale nedal som mu šancu. Ďalší zápas som mal s Iráncom,  v ktorom sme sa stretli aj na ľavačku. V tomto dueli podal protest, kde rozhodcovia vyhlásili verdikt v jeho prospech a ja som tým pádom skončil. Na pravačku som mu to spočítal a v prvých sekundách som vyhral. Ťažký zápas nasledoval s Lotyšom, veľmi skúseným pretekárom a minuloročným majstrom sveta. V úvode som ho stiahol na svoju stranu, ale tam ma zadržal. V prehrávajúcej polohe ale urobil faul a bolo rozhodnuté. Postúpil som do finále bez prehry, kde sme sa opäť stretli s lotyšským pretekárom. Vo finále som mu nedal šancu a titul Majstra bol môj“, povedal čerstvý majster sveta. Peter Spusta skončil na striebornej priečke v súťaži ľavou rukou nad 100 kg.

Dagmar Petrová ukoristila bronz v ľavačke i pravačke nad 80 kg, Matúš Hlúbik na pravú ruku bronz do 80 kg. „V prvom rade som rada, že to vyšlo a konečne som mohla aj na MS stáť na stupňoch víťazov. Troška ma mrzí ľavačka, kde kúsok chýbalo a mohlo byť striebro avšak keby mi niekto pred šampionátom povedal, že to takto dopadne asi mu neuverím. Celkovo šampionát bol kvalitné obsadený a kategórie nabité, nikto tam nebol len do počtu. Som preto rada, že sa mi podarilo priniesť 2x bronz“.

Marián Skrutek získal na ľavú ruku 5. miesto a na pravačku 4. miesto. Marián Caletka skončil na pravačku na 8. mieste a ľavačka stačila na 11. miesto.

V kategórií Disabled sa do finále s jednou prehrou prebojoval Šimon Chlpatý. Pre Slovensko získal striebro v kategórií sediacich, kde sa prestavil prvý krát. „ Doteraz som pretekal v kategórii standing a teraz som bol v kategórii sediacich sitting Men Cerebral 65+ . Na týchto MS boli kvalitní súperi, no  Gruzínec mi dal veľmi zabrať. Bol som s ním vo finále, bohužiaľ mi tento zápas nevyšiel“.

V para-armwrestlingu sa predstavil aj Ali Sendrei, ktorý získal 5. miesto.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore