RANKING SAPR ZÍSKAVA VYPOVEDACIU HODNOTU

Vlani v lete VV SAPR schválil vytvorenie Rankingu SAPR, ktorý má napomôcť aktivite športovcov, sprehľadniť ich aktívnu účasť na súťažiach, jednoducho zobraziť tých najúspešnejších a samozrejme napomáhať pri tvorbe reprezentačného družstva SR.

Prvou súťažou, ktorá sa do Rankingu započítala bolo vlaňajšie 1. kolo SNLP v Banskej Štiavnici (september 2013). Keďže body v rankingu sa započítavajú 18 mesiacov, to znamená, že nám do úplného bodového naplnenia zopár týždňov chýba. Koniec februára roku 2015 bude posledným mesiacom, v ktorom sa body budú iba pripočítavať. V marci nastane zlom a body sa budú pripočítavať (marec 2015) a aj odpočítavať (september 2013). Tak tomu napokon bude každý ďalší mesiac. Od marca 2015 bude Ranking zobrazovať plnohodnotné údaje, keďže v súčasnosti sa ešte stále len napĺňa.

Napriek tomu, po viac ako roku existencie Rankingu, je tu čas na to, aby sme sa pozreli akú má vlastne vypovedaciu hodnotu.

Pri pohľade na každú kategóriu vieme jednoducho zistiť, aká je v nej na Slovensku konkurencia alebo početnosť súťažiacich. Pri detailnejšom skúmaní (nie je prístupné na webe) je možné zistiť úspechy športovca na MS, ME, na medzinárodných súťažiach a jeho účasť na domácich podujatiach. Samozrejme je taktiež jednoducho viditeľné, kto sa vie presadiť za domácimi stolmi a kto na medzinárodnej scéne. Tiež je jednoducho možné zistiť, v ktorej kategórii je dostatok pretekárov a naopak, v ktorej je ich menej.

Pre ilustráciu uvádzame niekoľko zaujímavostí z mužských kategórií (treba upozorniť, že do Rankingu SAPR sa započítavajú body len registrovaným pretekárom tzn. že celkové počty pretekárov na súťažiach sú vyššie):

– najviac pretekárov bodovalo v kategórii mužov do 75 kg ľavou rukou – 27
– najmenej pretekárov bodovalo v kategórii mužov do 65 kg ľavou rukou – 16
– najviac bodov zatiaľ získal Ján Vojenčák (M ĽR 70 kg) – 103,25
– najmenej bodov potrebných na prvé miesto v kategórii má Pavol Gettler (M ĽR 75 kg) – 59,125
– najmenšie rozostupy medzi 1. – 4. miestom (10 bodov) je v kategórii M PR 95 kg

Význam Rankingu SAPR sa uplatnil aj pri nominácii na 36. MS v Litve (prví vo svojich kategóriách boli nominovaní do C- tímu) a pri finančnej spoluúčasti SAPR na medzinárodnej súťaži XI. Judgement day v Maďarsku.

Význam Rankingu bude v budúcnosti iba rásť.
Momentálne jediným nedostatkom je, že nepokrýva celé portfólio kategórií, ale iba tie v ktorých sa súťaží na Slovensku. Tým niektorí pretekári prichádzajú o body, ktoré získajú v iných hmotnostných kategóriách. Je možné, že v budúcnosti sa počet sledovaných kategórií zväčší. No to je hudba budúcnosti. Teraz si pozrite ten súčasný, v ktorom sú už aktualizované body po poslednej súťaži.

-mač-

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top