21. Senecká ruka

Tohtoročný, už dvadsiaty prvý ročník Seneckej ruky, sa zapísal ho histórie slovenského pretláčania. Po prvýkrát v histórii bolo možné sledovať napínavé súboje za stolmi v priamom prenose na niektorom z našich televíznych kanálov. Sme radi, že v spolupráci so SlovakSport TV sme mohli priniesť naozaj luxusný zážitok zo skvelého pretláčania.

V Senci sa za stolmi predstavilo niekoľko majstrov sveta, Európy a Ázie. O napínavé súboje nebolo núdze. Nás teší, že v seniorských kategóriach sme zaznamenali štyri víťazstvá. O dve sa postarala Lucia Debnárová (AWK Senec), ktoré napriek tomu, že súťažila v ťažšej kategórii, nenechala nikoho na pochybách, kto je najlepšia pretláčačka za seneckými stolmi.

Mezdi mužmi sa husársky kúsok podaril Lacovi Hervayovi (AWK Senec), ktorý zvíťazil v ľavačke do 95 kg. Vo finálovom súboji zdolal ľahkým spôsobom Maďara Pétera Kovácsa. V pravačke si poradie vymenili, no po oveľa tvrdšom zápase ako v ruke ľavej. Laco sa predstavil vo veľmi dobrej forme a zdá za, že veľké sklamanie, ktoré zažil na MS v Poľsku už je za ním. “Mal som dlhšie oddych. Po majstrovstvách sveta, mi nebolo do reči, bol som veľmi sklamaný… ” povedal Hervay po súťaži. Dúfam, že prvé a druhé miesto zo Senca bude pre neho dostatočnou motiváciou do ďalšieho tréningu.

O štvrté prvé miesto sa postaral po vynikajúcom výkone Dominik Glod (AWK Prešov). V ľavačke najskôr získal tradičné druhé miesto, no v pravačke – napriek hendikepu z kvalifikácie v podobe jednej prehry – zviedol krásne súboje s Paľom Gettlerom (AWK B. Štiavnica). Jediné slovenské finále bolo lahôdkou pretláčania s víťazným koncom pre Dominika. Konečne prvé miesto …. bodaj by v tomto trende pokračoval aj v Baku. Gettler, napriek prehre, podal vynikajúci výkon a pokračoval v zbieraní dobrých umiestnení, ktoré začal v chorvátskom Záhrebe.

Z ďalších našich sa na medailové umiestnenia dostali Rebeka Martinkovičová (AWK Trnava), Rado Dobrovič (AWK B. Štiavnica) a Samo Hlubík (AWK Trnava), ktorí získali tretie miesta (Rebeka dve).

V ťažkej konkurencii, aká sa v Senci opätovne zišla je to výborný výsledok slovenského tímu, ktorý svojou neospravedlnenou neúčasťou oslabili reprezentanti Andrea Kušnieriková a Juraj Michalička. Ich počin bude mať dohru na disciplinárnej komisii SAPR.

Sklamaním je aj umiestnenie Jána Vojenčáka (AWK Magnezit Revúca), ktorý sa pred majstrovstvami Európy neuviedol v najlepšiej forme. Obsadil “iba” štvrté a piate miesto, čo je na pretekára jeho formátu málo. Do odletu do Baku je však ešte šesť týždňov a stále ma dosť času na doladenie formy.

V juniorských kategóriach sme taktiež získali prvenstvá. Postarali sa o ne Katka Kadlecová (AWK Červeník), Dominik Vida (AWK Kráľova pri Senci) a Rastislav Kosťov (AWK Tatran Žarnovica).

V premiérovej kategórii telesne postihnutých športovcov zvíťazil Peter Bachratý z AWK Tatran Žarnovica.

V zákulisí sme stretli aj dvoch pretekárov, ktorí majú na svojom konte najviac víťazstiev (v pravej ruke) Jána Germánusa a Cvetana Gaševského. Jano bol v hľadisku a súťaž si užíval “…bol som priravený nastúpiť, ale moje telo povedalo nie. Pripravoval som sa seriózne, no posledné tréningy boli s bolesťou. Tak si to tu teraz užívam…”

Cvetan sa predstavil vo výbornej forme a nechýbalo veľa a pripísal by si na svoje konto ´dalšie prvenstvo. Vo finále ho po napínavom súboji porazil jeho tímový kolega Plamen Dimitrov. “… už ani neviem koľkýkrát som v Senci. Nepočítam to. Chodím sem rád, je tu dobrá súťaž. Vlani sme tu boli s chlapcami s klubu, ktorí aj tento rok povedali, že ideme…. tak sme prišli” povedal na margo svojich účastí sympatický Bulhar.

V Senci mal tento rok premiéru chorvátsky tím, ktorí si hneď pri prvej účasti uchmatol niekoľko pódiových umiestnení, z  ktorých najcennejšie bolo víťazstvo Dražena Kogla v kategórii masters.

Skvelá súťaž, skvelá atmosféra, ktorú iba na chvíľu rozosmutnela spomienka na nedávno zosnulého prezidenta švajčiarskej federácie Uliho Buelehra. Jeho večný úsmev si účastníci podujatia uctili minútou ticha.

Senecká ruka dospela. Dvadsiaty prvý ročník bol mimoriadne vydarený a je prísľubom, že sa máme na čo tešiť aj v roku 2015.

-mač-

03/29/2014

ZOBRAZIŤ VÝSLEDKY

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top