MAJSTROVSTVA EUROPY V PRETLACANI RUKOU, KATOWICE, POLSKO 2017.

Medailový tok Slovenských armwrestlerov sa pre Slovenskú reprezentáciu opať nezastavil. Prispel k tomu najmä juniorský tím mladých športovcov. Asi najväčšiu radosť urobili Slovensku juniorky v kategórii nad 70kg, kde sa proti sebe postavili Michaela Vakoničova a Barbora Bajčiová. Skúsenejšia Michaela Vakoničová porazila nováčika súťaže Barboru Bajčiovú z Oravy a stala sa tak Majsterkou Európy na ľavú ruku. Barbora Bajčiová zvíťazila v pravej ruke a odniesla na Oravu po dlhej dobe juniorský titul majsterky Európy.

 

Svoje kvality predviedli juniori v kategórii do 75kg na ľavú ruku. Adam Adamov získal pre Slovensko titul majstra Európy. Peter Čeleš zobral bronz. V pravej ruke sa karta obrátila a Peter Čeleš zvíťazil v kategórii do 75kg na pravú ruku a stal sa tak Majstrom Európy. Výsledky týchto juniorov ukazujú, že na Slovensku máme špičkovú základňu v strednej váhe.

 

Tažké zápasy predviedol Ján Gábor v kategórii juniori pravá ruka do 65kg, kde si odniesol bronzovú medailu. Pre zranenie v kvalifikácií nemohol v turnaji bojovať o cennejšie kovy.

 

Pravá ruka priniesla trošku viac smoly ako štastia. Našim juniorom ušli medaily len o kúsok a to najmä dievčatám, keď sa umiestnili do 6 miesta, čím si zabezpečili účasť na Majstrovstvách sveta, ktoré sa budú konať v prvý septembrový týždeň v Maďarskej Budapešti.

 

Bojovné srdce draka ukázal Pavol Baka z Liptovského Mikuláša. Pavol získal po prvý krát medailu v kategórii Grand Masters nad 100kg ( nad 50 rokov )

 

Po dlhej dobe Slovensko reprezentoval telesne hendikepovaný pretekár z Oravskej Polhory, Štefan Nevedel. Števo bojoval v kategórii telesne hendikepovaných v stoji do 90kg. Števo zviedol naozaj tažké zápasy a prebojoval sa až do finále, kde nestačil na Ruského pretekára. Obdivuhodný nováčik si tak domov priniesol titul vicemajstra Európy.

 

Slovenská asociácia pretláčania rukou si dala za cieľ rozšíriť členskú základňu telesne hendikepovaných a vo vyššej miere podporiť telesne hendikepovaných športovcov. Na tento účel boli zakúpené pomôcky ako aj súťažný stôl.

 

Za seniorov medailovala len Rebeka Martinkovičová, ktorá získala v kategórii ženy do 70kg ľavá ruka striebro a na pravú ruku bronz. Suťažou ju sprevádzalo zranenie a vo finále na ľavú ruku kvôli bolesti nestačila na Madarskú preterárku. Na pravú ruku jej o postup do finále uškodili rozhodcovia a Rebeka prehrala s Ruskou pretekárkou na 2 fauly. Rebeka súťažila v seniorskej kategórii prvý krát a určite nepovedala svoje posledné slovo.

 

Skvelý výsledok dosiahol Rado Dobrovič v kategórii do 85kg pravou rukou. Rado získal 4 miesto a medaila mu utiekla len o vlások.

 

Skvelo si počínala Dagmar Petrová ( 5 miesto ), Peter Spusta ( 5 miesto ) a Ladislav Hervay ( 6 miesto )

 

V súťaži boli dominantní najmä športovci z Ruska, Gruzínska, Turecka a z Ukrajiny.

 

Celý turnaj sprevádzali aj dvaja Slovenskí rozhodcovia, Ivan Gregorička a Martin Ruman, ktorí odviedli skutočne skvelú robotu.

 

Účasť prišiel osobne podporiť aj dlhoročný reprezentačný tréner a čestný tréner Slovenskej reprezentácie, Ján Ďalák.

 

Celkovo získala Slovenská reprezentácia 11 medailí. Budeme robiť všetko preto, aby sme boli na Majstrovstvách sveta ešte úspešnejší.

 

Ná šampionáte sme odkúpili od Európskej armwrestlingovej federácie 5 súťažných stolov, ktoré spĺňajú podmienky medzinárodných pravidiel. Zmyslom je edukovať Slovenských športovcov a zabezpečiť čo najkvalitnejšiu prípravu športovcov na medzinárodné podujatia.

 

Úspech by nebol možný bez skvelej práce reprezentačných trénerov Tomáša Kissa, Gabriela Harčárika a Martina Rumana. Veľku vďaku si zaslúži zdravotný personál, ktorý dbal o zdravie našich pretekárov. Tentokrát to bola Andrea Martinkovičová a Milan Michaliga.

 

Vďaka partí členom výkonného výboru, prezidentovi SAPR Jánovi Germánusovi za zorganizovanie skvelej družiny, ktorá priniesla na Slovensko ďalšie cenné medaily.

 

Táto úspešná výprava by nebola možná bez štátnej podpory, aj keď to na začiatku roku 2017 vyzeralo nie veľmi pozitívne. Ďakujem ľudom, ktorí sa o tento šport zaujimajú a podporujú ho.

 

Text: Lubomír Jagnesak

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top