Martin Ruman – kariéru v armwrestlingu zavŕšil ako majster Slovenska, teraz vytvoril nový slovenský rekord!

Chcel som nájsť vnútorný pokoj a rovnováhu. Netrvalo, ale dlho, športový duch sa prebral a začal som sa pripravovať na svoju prvú súťaž,,

Martin, všetci sme ťa poznali ako úspešného armwrestlera. Prečo si ukončil súťaženie v toto športe?

Armwrestling som miloval od detstva a venoval som sa mu veľkú časť svojho života hlavne ako pretekár, ale aj ako tréner a rozhodca. Po zranení lakťov na boxerskom sparingu, som absolvoval operácie oboch lakťov. Bolesti ktoré som mal ma donútili ukončiť moju súťažnú kariéru. Naposledy som štartoval v roku 2013 kde som získal titul. Tam som už pretekal zranený no vyšlo to. Potom prišli spomínané operácie.

Začal si sa venovať novému športu, prezraď nám o aký šport ide a prečo si vlastne začal?

Venujem sa netradičnému a pre mnohých extrémnemu športu freedivingu – potápaniu na jeden nádych. S freedivingom nikto nezačne spočiatku kvôli súťažným ambíciám. Ja som chcel nájsť vnútorný pokoj a rovnováhu. Netrvalo, ale dlho športový duch sa prebral a začal som sa pripravovať na svoju prvú súťaž. Boli to medzinárodné majstrovstvá Českej republiky  v bazénových disciplínach v roku 2018.

Kde trénuješ (Freediving) ?

Freediving ako množstvo iných športov má v rôznych obdobiach rôzne tipy prípravy. Ďalej záleží od toho či sa freediver pripravuje na bazénové, alebo na hĺbkové súťaže. Na bazény Vám stačí no na hĺbky treba vycestovať do zahraničia do jedného s centier freedivingu. Ja sa už od marca pripravujem v Egypte, sú tu skvelé podmienky a je to asi cenovo najdostupnejšie.

Teraz nedávno sme zachytili info, že si dosiahol svoj najväčší úspech?

Absolvoval som tu tri súťaže. Na prvej v apríli som splnil B-limit na Majstrovstvá sveta potopil som – 76m v disciplíne Free Immersion (šplh po lane). Na druhej v máji sa podarilo prekročiť A-limit v rovnakej disciplíne ponorom do hĺbky – 93m. No a na tej tretej súťaži v júli som si splnil sen, prekonal som magickú hranicu a ponorom do – 101m som vytvoril nový Slovenský rekord.

Čo pre teba znamená Freediving?

Freediving je pre mňa životný štýl, no aj veľká skúška psychickej a fyzickej odolnosti. Nie je tam priestor na chyby. Človek musí mať pod kontrolou svoje emócie, očakávania a zvládnuté techniky vyrovnávania tlaku, a byť dobre fyzicky pripravený. Čím som hlbšie viac sa mi tam dole páči, k hĺbkam však pristupujem s rešpektom.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

V októbri ma čakajú prvé majstrovstvá sveta v hĺbkovom freedivingu. Je česť pre mňa reprezentovať Slovensko už druhom športe na tej najvyššej úrovni, rád by som tam potvrdil výkonnosť pripadne sa ešte zlepšil. Verím, že zvládnem stres a ponory sa mi podaria. Pokiaľ by bol priestor na zlepšenie národného rekordu, bolo by to super.

Myslíme, si že si z tohto rozhovoru každý niečo odnesieme. Môžeme vidieť, že aj keď je človek v niečom úspešný a zrazu príde problém a my musíme naše ciele, ktoré sme si stanovili ukončiť, tak stále existuje cesta, po ktorej môžeme ísť. Martin je dobrým príkladom, že hoci s armwrestlingom musel skončiť, pretože zdravie je oveľa dôležitejšie, no nestratil sa a našiel nový zmysel – cieľ v živote.

Ďakujeme Martinovi za krásny rozhovor a prajeme ešte veľa splnených cieľov a motivácie a hlavne už bez zranení!

22.7.2021

VeF

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top