SENECKÁ RUKA UŽ PO DVADSIATY PRVÝKRÁT

Už v túto sobotu, 29. marca 2014, sa po dvadsiaty prvýkrát otvoria brány seneckého mestského kultúrneho strediska, aby privítali najlepších pretláčačov na tradičnej, medzinárodnej súťaži v pretláčaní rukou Senecká ruka.

História Seneckej ruky sa začala písať v roku 1993, keď sa v Senci uskutočnila prvá (vtedy ešte čisto slovenská) súťaž, ktorá bola zaradená do novovytvoreného seriálu Slovenského pohára v pretláčaní rukou. Po ročnej pauze sa organizátori rozhodli súťaž povýšiť na medzinárodnú a oplatilo sa.

Už v druhom ročníku, ktorý sa konal v roku 1995, sa za pretláčačské stoly v Senci postavili športovci z piatich krajín. Tými priekopníkmi boli reprezentanti Bulharska, Česka, Nemecka, Maďarska a samozrejme domáceho Slovenska.

Od toho času sa Senecká ruka koná pravidelne a jej kvalita dozrieva ako víno. Čím je staršia, tým je jej meno vo svetovom pretláčaní zvučnejšie a renomovanejšie. V posledných troch rokoch sa účasť športovcov šplhala k dvom stovkám a počet účastníckych krajín sa stabilizoval na čísle 15.

V tomto roku organizátori pripravili novinky, ktorými chcú zatraktívniť podujatie.Po prvýkrát sa finále súťaže bude vysielať naživo v televízii (SlovakSport TV3), čo umožní spropagovať tento úspešný šport širokej verejnosti.
Okrem toho bude možné celý program sledovať už od skorého rána na webovej stránke Slovenskej asociácie pretláčania rukou.

Súťažiť sa bude opäť v širokej škále kategórií – juniorov (U18), masters, seniorov a po prvýkrát sa organizátori podujali otvoriť aj kategórie pre telesne postihnutých športovcov.

Najviac bude samozrejme pútať pozornosť kategória seniorov, ktorej kvalifikácia sa rozbehnen o 13:00 a finále je plánované (aj s priamym televíznym prenosom) o 19:00 hod.

Za Seneckými stolmi by sme mali opäť vidieť viacerých majstrov sveta, či Európy. Okrem silného slovenského tímu budú pútať pozornosť reprezentanti Bulharska a Kazachstanu, ktorí patria do svetovej špičky. Nebudú to však iba oni, ktorí budú bojovať o víťazstvo. Registrovaných je už 13 tímov s viac ako 200 športovcami, pričom tento počen nie je konečný, keďže registrácia sa uzatvára až v piatok neskoro večer.

Pre Slovákov je to posledná previerka pred májovými majstrovstvami Európy, ktoré budú v azerbajdžanskom Baku. Za seneckými stolmi sa im tradične darí, o čom svedčí aj pohľad na tabuľku najčastejších víťazov Seneckej ruky (v pravej ruke).

1. Ján Germánus (AWK Magnezit Revúca) – 9 krát
2. Lucia Debnárová (AWK Senec) – 7 krát
Cvetan Gashevski (BUL) – 7 krát
4. Rustam Babayev (UKR) – 5 krát
5. Peter Gazdarica (AWK Ružomberok – 4 krát
Ľubomír Jagnešák (AWK Rabča) – 4 krát

O rozšírenie zbierky víťazstiev sa v tomto roku z tých najúspešnejších pokúsi Lucia Debnárová a veterán Cvetan Gashevski. Medzi tých najúspešnejčích sa naopak bude tlačiť Veronika Očipová (AWK Prešov – 3 víťazstvá) a Frank Lamparelli (ITA – 3 víťazstvá).

V Senci sa v každom prípade máme na čo tešiť.

-mač-

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top