Silná ruka stredoškolákov – Stredoslovenský kraj

Študenti sa po uvoľnení pandemických opatrení spôsobených vírusom COVID-19 nevrátili len do školských lavíc ale aj za súťažné stolíky. Po dvoch rokoch sme mohli v telocvičniach po Orave počuť hukot a povzbudzovanie svojich spolužiakov, vidieť napínavé zápasy a spoznať nových šampiónov.

Začali sme školským kolom ktoré organizoval Stredná škola v Nižnej v utorok 29. 03. Možnosť prihlásiť sa mali chlapci aj dievčatá. Túto však nakoniec využili len chlapci. Pripravené boli 4 kategórie, obsadili sme nakoniec len tri a to: do 70 kg, do 80 kg a 80kg+. Súťaž začala zopakovaním pravidiel a praktickej ukážky pod taktovkou Miroslava Pavču, juniorského Majstra Slovenska a bronzového Majstra Európy. 20 súťažiacich si zmeralo sily vo vzájomných zápasoch systémom každý s každým. Po napínavých zápasoch sme spoznali týchto víťazov:
Chlapci do 70 kg: 1. miesto Marián Šimurda, 2. miesto Peter Babinský, 3. miesto Dušan Didek .
Chlapci do 80 kg: 1. miesto Matej Kozák, 2. miesto Michal Noga, 3. miesto Adam Perveka.
Chlapci 80kg+: 1. miesto Benedikt Hajdúch, 2. miesto Marek Hruboš, 3. miesto Jakub Trnka.

Prvý aprílový piatok 01. 04 sa na pôde námestovského gymnázia Antona Bernoláka uskutočnilo okresné kolo súťaže Silná ruka stredoškolákov. Súťaž bola určená pre študentov stredných škôl v najsevernejšom okresnom meste Slovenska. Súťaže sa zúčastnila len domáca škola, no o zábavu a adrenalín nebola núdza. Už pred ôsmou hodinou sa telocvičňa miestneho gymnázia začala plniť zvedavými študentami, ktorí chceli vedieť čo sa deje. Všetko sa konalo bol hlavičkou našej oravskej majsterky sveta Barbory Bajčiovej, ktorej sekundoval telocvikár Vladimír Fojtík, ktorý má takisto skúsenosti s organizáciou podobných športových súťaží. Dokopy sa do súťaže prihlásilo viac ako 40 študentov, ktorí boli rozdelení do dvoch dievčenských a štyroch chlapčenských kategórii. Kategórie boli plne zaplnené a plné napínavých zápasov v ktorých sme spoznali víťazov :
Dievčatá do 60 kg : 1. miesto Magdaléna Kozáková, 2. miesto Erika Bakalová, 3. miesto Ivana Bakošová. Dievčatá 60kg+ : 1. miesto Natália Florková, 2. miesto Slávka Jagelčáková, 3. miesto Rebeka Camberová.
Chlapci do 65 kg : 1. miesto Peter Korma, 2. miesto Samuel Farský, 3. miesto Marek Krúpa.
Chlapci do 70 kg : 1. miesto Adrián Prísenžňiak, 2. miesto Róbert Krasnica, 3. miesto Matej Smolár. V najpočetnejšej kategórii chlapci 80kg+ : 1. Stanislav Kubina, 2. miesto Branislav Bielak, 3. miesto Dávid Babínsky.

Silná ruka stredoškolákov má na Orave už zaužívanú tradíciu a aj tento rok sa tu konalo Stredoslovenské oblastné kolo. 08. apríla v telocvični Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne sa zišlo viac ako 70 stredoškolákov z 14 stredných škôl od Námestova až po Veľký Krtíš. Pricestovali študenti z celej Oravy, Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku, Zvolena, Martina či dokonca zo Žiaru nad Hronom aby otestovali svoju silu. Boli sme radi že medzi pretekármi sme videli známe tváre, ktoré sa zúčastňujú aj kôl SNLP ale aj stálice tejto stredoškolskej súťaže. Súťaž prebiehala v priateľskom duchu a hlavne bez zranení. Ako čestný hostia prijali pozvanie Oravský šampióni a medailisti Dominika Barošová, ktorá je bývalou víťazkou tejto súťaže, medailista z majstrovstiev Európy a čerstvý dvojnásobný majster Slovenska Miroslav Pavčo a ďalší medailista z majstrovstiev Európy a bývalý absolútny víťaz Silnej ruky stredoškolákov Ján Gábor.

 

Aj stredné Slovensko pozná svojich víťazov:
V kategórii dievčatá do 60kg zvíťazila Sára Pukajová (SZŠ Dolný Kubín), striebro si odniesla Patrícia Krivdová (SŠ Nižná) a na treťom mieste na umiestnila Sofia Anna Dudášiková ( SZŠ Liptovský Mikuláš). V ťažšej kategórii a to v kategórii dievčat na 60kg sa prekvapenie nekonalo a zvíťazila domáca študentka Patrícia Kšenzuláková (OA Dolný Kubín), ktorá vo finále porazila Vesnu Hynkovú (SZŠ Liptovský Mikuláš) a bronz si odniesla Nikoleta Horemužová (SZŠ Dolný Kubín). Chlapčenské kategórie boli aj tento rok poriadne nabité. V najľahšej kategórii do 65kg zvíťazil Jozef Šulc (SOŠ Technická Námestovo), vo finálovom zápase porazil Samuela Kleina (SŠ Martin), bronz putoval do Nižnej Dušan Didek (SŠ Nižná). V kategórii do 70kg sa víťazom stal Ignác Uhrín (SOŠ Polytechnická Liptovský Mikuláš), súperom mu bol víťaz semifinálového zápasu Tadeáš Paluga, ktorý v semifinále porazil svojho spolužiaka Mareka Meška (obaja SOŠ obchodu a služieb Dolný Kubín). V najpočetnejšej kategórii do 80kg zvíťazil Matúš Buckulčík, ktorý porazil tak isto svojho spolužiaka Simona Sunegu (obaja SOŠ Lesnícka Tvrdošín). Matúš prejavil svoj obrovský talent a potenciál a ako čerstvému majstrovi Slovenska mu držíme palce na majstrovstvách Európy. Bronz si vybojoval Jakub Kozák (Gymnázium A. B. Námestovo). V najťažšej kategórii 80kg+ zvíťazil Stanislav Kubina (Gymnázium A. B. Námestovo), ktorý porazil Benedikta Hajdúcha (SŠ Nižná), na treťom mieste sa umiestnil Marek Hruboš (tak isto SŠ Nižná).
Najsilnejšou strednou školou na Stredom Slovensku sa stala SŠ Nižná pod vedením p. telocvikára Jaroslava Daňu. V spolupráci s vedením mesta Dolný Kubín sme uzavreli dohodu a založili sme novú tradíciu a to Putovný pohár primátora mesta Dolný Kubín, ktorý bude každý rok putovať na najsilnejšiu strednú školu v Kubínskom okrese. Ten rok zvíťazila SOŠ obchodu a služieb Dolný Kubín. Kto bude víťazom budúci rok? Nechajme sa prekvapiť čo prinesie ďalší 27. ročník tejto súťaže. Víťazom gratulujeme a česť porazeným.

„Opäť som sa vrátila domov, tam kde to všetko začalo s jasným plánom. Zorganizovať jednu z najväčších stredoškolských súťaži v armwrestlingu na Slovensku. Na súťaži sa stali víťazmi všetci, obzvlášť ja. Viac ako 70 účastníkov od Námestova až po Veľký Krtíš, kvalitne zastúpené kategórie, spokojnosť v očiach študentov a ich telocvikárov, emócie, radosť z víťazstva no aj slzy smútku. Aj som spať neskoro večer, pretože tým že sa súťaž formálne ukončí súťaž stále nekončí, treba aj tu medializáciu, síce sa zobudím unavená, zachrípnutá, požutá akoby ma vypľula krava, no budem najviac spokojná pretože robím to čo MILUJEM a to čomu venujem najviac času, to čo má robí šťastnou a to čo mi dalo rodinu #myarmwrestlingfamily”, dodala Barbora Bajčiová. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top