22. majstrovstvá Slovenska seniorov

Uplynulý víkend sa vo Vavrečke konali už 22. majstrovstvá Slovenska v pretláčaní rukou. Po dlhej dobe to bolo opäť otvorený šampionát, na ktorý sa mohli prihlásiť všetci tí, ktorí sa cítili a chceli si zmerať silu svojich paží za pretláčačskými stolmi.
Na prekvapenie sa súťaže nezúčastnil rekordný počet účastníkov. Dokonca v niektorých kategóriach bolo menej súťažiacich ako minulý rok, keď boli MSR iba pre nominovaných súťažiach. Najviac asi prekvapilo to, že vo Vavrečke nesúťažilo viac pretekárov z prvých ôsmych miest rankingu SAPR. Prekvapením však nebola neúčasť Jura Michaličku, ktorí ignoruje posledný rok všetky domáce súťaže. A pritom ako reprezentant SR má účasť na majstrovstvách Slovenska povinnú. Jeho priestupok bude riešiť disciplinárna komisia SAPR.

Všetci ostatní favoriti sa predstavili vo veľmi dobrej forme. Vo Vavrečke sme boli svedkami napínavých súbojov, ktoré splnili očakávania. Nikto nikomu nič nedaroval, všetci šli na plno. Bola to perfektná generálka na majstrovstvá sveta.
Príjemným prekvapením je, že si medaily rozdelili zástupcovia až 13 klubov. Najviac ich získali pretláčači z AWK Prešov (10), výbone im sekundovali z AWK Banská Štiavnica a AWK Senec (7). Najviac titulov získali pretláčači z nášho najúspešnejšieho klubu AWK Senec (5). Celkovo sa vo Vavrečke rozdalo šestnásť sád medailí.

Ako to vyzeralo v jednotlivých kategóriach?

Ženy do 60 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Klaudia Lišková (AWK Prešov)
Pravá ruka: Klaudia Lišková (AWK Prešov)

Jedno z najväčších prekvapení súťaže. Ani jedna z favoritiek nesiahla na titul. V oboch rukách im ho vyfúkla Klaudia Lišková, ktorá sa najlepšie pripravila a po dlhšom čase sa ukázala vo výbornej forme. Jej vystúpenie potešilo a presvedčilo Andreu Kušnierikovú (AWK Rabča), že v tréningu treba pridať.

Ženy nad 60 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Lucia Debnárová (AWK Senec)
Pravá ruka: Lucia Debnárová (AWK Senec)

Keď sme pred majstrovstvami Slovenska hovorili o tejto kategórii ako o jednom z vrcholov, tak sme sa nemýlili. Dievčatá naplnili všetky očakávania a za stolmi sme videli nádherné zápasy, vyrovnané, plné emócií. Čo je veľmi pozitívne tak aj tie emócie boli pozitívne :-). V oboch kategóriach nakoniec zvíťazila Lucia Debnárová, ktorá tak zaknihovala svoj osemnásty a devätnásty titul majsterky Slovenska. Za stolom to ale nemala vôbec ľahké. V ľavej ruke dokonca utrpela prvú prehru po rokoch, keď ju v nádhernom zápase porazila Rebeka Martinkovičová. Rebekinmu víťazstvu predchádzal krásny moment, keď Lucia za cenu faulu zastavila zápas v nebezpečnej pozícii, keď svoju súperku držala za prst spôsobom, ktorý mohol viesť k úrazu. Krásny fair-play moment. V opakovanom finále sa Lucia zmobilizovala a strhla víťazstvo na svoju stranu. V pravačke bolo veľkým prekvapením finálové umiestnenie Dagmar Petrovej, ktorá v semifinále porazila Veroniku Očipovú, pre ktorú zostali vo Vavrečke iba dve tretie miesta.

Muži do 65 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Juraj Jaščég (AWK Senec)
Pravá ruka: Juraj Jaščég (AWK Senec)

Juraj Jaščég potvrdil úlohu favorita a zvíťazil v oboch rukách. Vo výbornej forme sa predstavili aj ďalší dvaja medailisti Martin Sedláček (AWK Trnava) a Stanislav Ševčík (AWK Prešov), ktorí si podelili druhé a tretie miesta. Pre Jaščéga je to zaslúžené prvé miesto po výbornej sezóne, ktoré určite vyústi do nominácie na majstrovstvá sveta do Litvy.

Muži do 70 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Dominik Glod (AWK Prešov)
Pravá ruka: Ivan Gregorička (AWK Dobrá Voda)

Ďalšia z kategórií, ktorá priniesla ťažké a napínavé zápasy. V oboch finále sa stretli Dominik Glod a Ivan Gregorička. Obe finále boli napínavé, vyrovnané, plné adrenalínu. Forma oboch potešila a je prísľubom pred MS. Sklamaním bolo vystúpenie Milana Fábera, ktorý v sobotu nebol vo svojej najlepšej forme. Naopak, v dobrom svetle sa ukázal Rastislav Kosťov (AWK Tatran Žarnovica), ktorý získal jedno tretie miesto.

Muži do 75 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Ján Vojenčák (AWK Magnezit Revúca)
Pravá ruka: Pavol Gettler (AWK Banská Štiavnica)

Aj v tejto kategórii sa presadili favoriti. Ján Vojenčák si vybral túto kategóriu a po dobrom výkone aj zvíťazil. Keďže súťažil iba ľavou rukou, v pravačke sa otvorila cesta k titulu Pavlovi Gettlerovi, ktorý ju aj využil a titul získal. Táto kategória bola najmenej obsadená (z mužských kategórií), keď sa prezentovali iba štyria pretekári. Napriek tomu je príjemným prekvapením druhé miesto Filipa Hritza v pravej ruke.

Muži do 85 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Tomáš Kozolka (AWK Zlaté Moravce)
Pravá ruka: Roman Tenkel (AWK Banská Štiavnica)

Veľkým prekvapením je víťazstvo Tomáša Kozolku, ktorý pred rokom zvíťazil v kategórii o 10 kg ľahšej. Tomáš však podal neuveriteľný výkon, ktorý korunoval ziskom titulu. V pravej ruke potvril úlohu favorita Roman Tenkel a obhájil titul spred roka. Vo výborných zápasoch porazil všetkých svojich súperov a popýtal si o nomináciu na blížiace sa MS. Na pódiu ho doplnili dvaja prešovčania Michal Girášek a Radovan Čontofalský, kandidáti na reprezentačný dres v kategórii juniorov do 21 rokov.

Muži do 95 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Ladislav Hervay (AWK Senec)
Pravá ruka: Peter Kasan (AWK Vavrečka)

Aj v tejto kategórii nám tip vyšiel. Laco Hervay potvrdil úlohu favorita a s prehľadom zvíťazil. V ľavej ruke nenašiel premožiteľa a jeho zápasy boli rýchlou záležitosťou. V pravačke to bolo o väčšom adrenalíne. Adeptov na víťazstvo bolo viac a ich zápasy priviedli halu vo Vavrečke do varu. Hlavne preto, že o prvenstvo súťažil domáci Peter Kasan. Po ťažkých a napínavých súbojoch sa mu podarilo to, po čom túžil už vlani a získal titul majstra Slovenska. Určite sklamaním je až šieste miesto Jána Germánusa, ktorý stále nevie nájsť majstrovskú formu.

Muži nad 95 kg
Víťaz:
Ľavá ruka: Ľubomír Jagnešák (AWK Rabča)
Pravá ruka: Martin Minarovič (AWK Bratislava)

Najťažšia kategória bola poznačená neúčasťou nášho najúspešnejšieho “ťažkého” muža Juraja Michaličku. Pri jeho neúčasti môžeme iba špekulovať “čo keby?”. No Juro vo Vavrečke nebol a tak si miesta na stupni víťazov rozdelili jeho konkurenti. V ľavačke bol najspokojnejším Ľubomír Jagnešák, ktorý sa po dvoch rokoch vrátil za stôl a zvíťazil. V pravačke sme boli svedkami napínavého finále, ktorom na dva fauly zvíťazil Martin Minarovič.

Medaily sú rozdané, body rozdelené. Ranking bude aktualizovaný v najbližších dňoch a potom bude zverejnená nominácia na majstrovstvá sveta v Litve. Nastal čas na krátky, ale zaslúžený odpočinok. Treba ho využiť, pretože pre najlepších bude toto leto letom potu a tvrdej driny.

– mač-

06/30/2014

ZOBRAZIŤ VÝSLEDKY

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top