40. Majstrovstvá sveta Turecko, Antalya 1. deň

Prvé cenné kovy pre Slovensko zásluhou Bajčiovej a Sojkovej

V nedeľu odštartovali 40-te majstrovstvá sveta v armwrestlingu. Dejiskom je Turecká Antália. Slovenská výprava si našla prechodný domov v hoteli PSG Kremlin palace, kde sa odohrávajú aj samotné preteky v obrovskej kongresovej sále. Prezentovalo sa 60 krajín a viac ako 1200 pretekárov, čo znamená, že ide o jeden z najväčších šampionátov v histórii. Vidno to hlavne v juniorských dievčenských kategóriách, kde štartuje okolo 15 pretekárok (v minulosti cca 6). Ak ide o zázemie a organizáciu tak je potrebné pochváliť Tureckú federáciu za ideálne podmienky, ktoré majú športovci v hoteli. Ubytovanie je veľmi dobré. Športovci môžu relaxovať, majú tu podmienky aj na zhadzovanie váhy (posilňovňa, sauna), všetko potrebné sa odohráva na jednom mieste bez nutnosti sa presúvať na iné miesto. Na jednom poschodí je jedáleň (hneď vedľa je oficiálna váha na kontrolu hmotnosti), na ďalšom poschodí prebieha oficiálne váženie a kongresy či meatingy. Na treťom je sála, kde sa súťaží. Proste ideálne podmienky pre športovcov, trénerov a funkcionárov. Tak by mali byť pripravené a organizované všetky šampionáty. Ak ide o slovenských funkcionárov tak musíme pochváliť Matúša Hlúbika, ktorý uspešne zložil skúšky a získal WAF kvalifikáciu SENIOR! Gratulujeme!!! Matúš v prvý deň aj rozhodoval.

Poďme, ale k samotným športovcom resp. športovkyniam, kdeže v juniorskej kategórii Slovensko reprezentujú len dievčatá.

Martina Ďurianová obsadila v 50tke do 18 rokov 9. miesto.

Dominika Barošová do 70kg do 18 rokov 5. miesto.

Barbara Ajpeková 10. miesto v 21tke do 60kg.

Tieto výsledky určite nie sú podľa ich predstáv a už teraz majú chuť to napraviť v súťaži pravou rukou. Všetky sa na pravačku cítia lepšie, tak veríme, že to zajtra aj potvrdia lepšími výsledkami. Veď každá z nich si sem prišla pre medailu. V súťaži ľavou rukou sa darilo Martine Sojkovej (do 55kg, do 21rokov), ktorá postúpila do finále a tam prehrala zo súperkou z Turecka. Každopádne titul vicemajsterky sveta, je pre Martinu obrovský úspech a len potvrdila svoje kvality. Druhou úspešnou je Barbora Bajčiová (+70kg, do 18rokov). Barbora obhájila titul z minulého roka a svojej súperke nedala žiadnu šancu! Barbora je v svojej kategórii leader a je o kategóriu pred ostatnými dievčatami. Dokonca, sa už tréneri z iných výprav pýtali, kedy pôjde sťažiť aj so ženami. Uvidíme, možno budúci rok.

Ešte pár zaujímavosti. Budúci rok 2019 sa budú konať majstrovstvá Európy v Gréckom Loutraki a majstrovstvá sveta v Poľsku (stále nevieme či Gdyna alebo Katowice). Už teraz sa ohlasovalo, že ME 2021 budú v Litve neďaleko Vilňus.

Na týchto MS bude 50 dopingových testov, ale 10 bude vyhradených na testovanie vybraných športovcov, ktorí si nemusia vytiahnuť ani test a môžu byť len tak vybraný dopingovými komisármi. Kritéria a mená nie sú zatiaľ známe.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top