Aila Sosa – Juniorská majsterska Slovenska do 15 rokov vyniká aj ďalším talentom

Má len 15 rokov a už sa môže chváliť juniorským titulom majsterky Slovenska v pretláčaní rukou, ale nie len to! V takom mladom veku už vydala aj svoju prvú knihu.

V dnešnom rozhovore nám Aila prezradí, odkiaľ vlastne pochádza, prečo sa začala venovať práve armwrestlingu, o čom je jej prvá kniha a aké sú jej plány do budúcna.

Aila, už tvoje meno nám naznačuje, že tvoje korene nebudú čisto slovenské, prezraď nám ako to je?

Moja mamka je Slovenka, avšak môj ocko pochádza z Ekvádoru. Priezvisko mám teda juhoamerické, ale moje krstné meno je fínske. Hoci ocko pochádza z Južnej Ameriky, narodila som sa na Slovensku a tu aj žijem.  

Prvýkrát sme ťa videli na Majstrovstvách Slovenska v Revúcej, medzi juniorkami do 15 rokov, kde si sa stala dvojnásobnou majsterkou Slovenska. Ako si sa dostala k pretláčaniu rukou a prečo práve tento šport?

Odmalička ma fascinovalo fitko a športy, ktoré sú zamerané na silu. S pretláčaním som začala v škole, kde som to robila len tak pre zábavu a akonáhle som sa dozvedela, že sa dá chodiť na súťaže, neváhala som a prihlásila som sa do AWK Prešov.  

Plánuješ aj ďalej súťažiť v armwrestlingu? Máš aj športové ciele?

Samozrejme! Chodím na armwrestling síce len rok, ale verím, že tvrdým a poctivým tréningom sa mi podarí úspešne sa umiestniť na Majstrovstvách Európy a raz aj na Majstrovstvách sveta. Rada by som skúsila aj kulturistiku.

Okrem toho si aj veľmi šikovná spisovateľka a tento rok si vydala aj svoju vlastnú knihu? Čo ťa inšpirovalo a čo si môžeme v knihe prečítať?

Kniha, ktorú som napísala, sa volá Lan Meer 1 a je to fantasy žáner. Zároveň je to aj prvá časť plánovanej trilógie. Asi ako u väčšiny čitateľov, Harry Potter mal u mňa obrovský vplyv. Veľmi sa mi tá kniha zapáčila a vedela som, že chcem raz napísať niečo také podobné.

Názov mojej knihy je zároveň aj meno hlavnej postavy a ňou je Lan, 14-ročný chlapec. Po vážnom zranení utrpí stratu pamäti a zabudne o svojom doterajšom živote. O tom je toto dielo- Lan pátra po svojej minulosti a počas toho sa dostáva do nebezpečných situácií a podniká veľa dobrodružstiev. Keďže je to fantasy literatúra, dej sa z časti odohráva v inej dimenzii, ktorú som nazvala Desemort. Je to domov všelijakých nadprirodzených bytostí ako sú draky, trpaslíci a čarodejníci, ale žijú tu aj obludy a príšery.

Aby ste si nemysleli, že Lan je len obyčajný chlapec, jeho výnimočnosť spočíva práve v schopnostiach, ktorými je obdarovaný. Jeho dobrodružstvo sa začína práve vtedy, keď spozná dvoch súrodencov- Meerovcov, ktorí ho po ceste budú sprevádzať.

Máš aj nejaké plány do budúcna, ktoré nám môžeš vyzradiť?

Mojím snom odjakživa bolo stať sa spisovateľkou a to sa mi tohto roku aj podarilo, takže som nesmierne šťastná! Viem si však predstaviť viacero povolaní, ktoré by som chcela robiť. Jedným z nich je aj stať sa policajtkou, alebo vojačkou. Keďže milujem hudbu, určite sa pustím aj týmto smerom a to tak, že budem nahrávať piesne. Stále by som však rada pokračovala v armwrestlingu a začala s boxom.

Aile ďakujeme za krásny rozhovor, z ktorého pevne veríme, že si všetci odnesiete veľa. Tak ako my. Prajeme jej hlavne veľa motivácie a chuti do tréningu a inšpiráciu do ďalšieho písania.

VeF

30.6.2021

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top