NA PRAHU NOVÉHO ROKA

Milí športovci, športoví priatelia, kamaráti, rodičia, fanúšikovia…

Máme za sebou jeden z najťažších rokov pretláčania v histórii, určite najťažší, za obdobie môjho prezidentovania.

Finančné dotácie boli okresané, záujem sponzorov minimálny, okruh ľudí ochotných obetovať sa pre náš šport čoraz menší…. a plánov vyše hlavy.

Som rád, že smelo môžem povedať, že napriek všetkému vyššie spomínanému, máme za sebou rok, ktorý môžeme hodnotiť ako jeden z najúspešnejších.

Poradilo sa nám splniť všetky ciele, ktoré sme si predsavzali.

Zorganizovali sme všetky domáce súťaže podľa plánovaného kalendára. Navyše do neho pribudla nová súťaž juniorov do 21 rokov – Dobrovodská ruka. Jednotlivé kolá SNLP boli zorganizované na dobrej úrovni. Počet kategórií sme rozšírili o kategórie nováčikov, ktoré sa stretli s priaznivým ohlasom.

Majstrovstvá Slovenska seniorov boli po prvýkrát vysielané v priamom televíznom prenose.

Senecká ruka bola opäť skvele zorganizovaná, plná hviezd a taktiež pod priamym dohľadom televíznych kamier.

Visegrád GP sa v roku 2015 konala na Slovensku a okrem skvelej organizácie sme zaznamenali aj ďalšie víťazstvo slovenskej reprezentácie za stolmi.

Najväčší progres sme zaznamenali pri organizácii Silnej ruky stredoškolákov, ktorú sa podarilo dostať do všetkých krajov SR. Obrovský nárast súťažiacich, zámena telocviční za frekventované priestory nákupných stredísk, výborná propagácia pretláčania – to boli hlavné aspekty tejto ojedinelej súťaže.

Vynikajúce úspechy sme zaznamenali na medzinárodnom poli. Zúčastnili sme sa mnohých súťaží – Golemova ruka, Sokol Maric, Ready Go, Judgement day – a z každej sme sa vracali s množstvom pódiových umiestnení.

Naši najlepší sa nestratili ani na ME a MS, z ktorý priniesli trinásť medailí (5 – 5 – 3). Naše najjagavejšie hviezdy Lucia Debnárová a Rebeka Martinkovičová patria medzi najlepšie pretláčačky na svete.

Aj ich, ale nie len ich, zásluhou sa pretláčanie objavovalo často v médiách. Navyše Martinkovičová sa ako ambasádorka Milky postarala o prienik pretláčania do médií, v ktorý sa pretláčanie zatiaľ veľmi neobjavovalo.

Pretláčanie rukou bolo súčasťou Európskeho športového dňa, ktorý sa konal v septembri v Bratislave. Zúčastnili sme sa aj ŠportFestivalu v Trenčíne (december 2015). Obe tieto podujatia boli výbornou príležitosťou popularizácie nášho športu.

Obrovským úspechom pretláčania bolo prvé miesto Lucie Debnárovej medzi neolympijskými športovcami za rok 2015. Lucia sa navyše dostala aj do päťdesiatky (29. miesto) najúspešnejších športovcov Slovenska za rok 2015.

Pretláčanie rukou sa podarilo dostať do programu Zimnej univerziády Slovenskej republiky, ktorá sa bude konať v roku 2016.

Sme radi, že sa môžeme a máme čím pochváliť. Úspechy však zaväzujú. Zaväzujú nás k ešte väčšej práci, k ešte väčšiemu tréningu, k ešte väčšej zodpovednosti.

Rok 2016 bude pokračovaním nastúpeného trendu.

Čo nás však čaká ďalej, je zatiaľ zahmlené. Rok 2015 bol totižto aj rokom, v ktorom sa prijal nový Zákon o športe, ktorý striktne definuje termín “uznaný šport”. Verím, že aj po skončení prechodného obdobia zostane náš šport – pretláčanie rukou, armwrestling – medzi tými uznanými a nebudeme sa musieť obávať o jeho budúcnosť. Talentov máme dosť.

Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na tom čo sme v roku 2015 dosiahli. Nie je jednoduché venovať sa športu, ktorý je čisto amatérsky. Viem, že je to veľa odriekania, veľa potu a aj veľa financií. Či už pre športovcov, trénerov, organizátorov, rozhodcov, rodičov….

Želám Vám šťastný nový rok. Rok zdravý a plný úspechov. A aby ste to s nami ešte dlho vydržali.

Marián Čapla
Prezident SAPR

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top