NA TOHTOROČNÉ MAJSTROVSTVÁ EURÓPY VYCESTOVALO 22 JUNIOROV. SLOVENSKU UROBILI VÝBORNE MENO A POZBIERALI 19 CENNÝCH KOVOV!

17-14.5.2022 RUMUNSKO, BUKUREŠŤ.

Najväčším prekvapením šampionátu bol 17-ročný Jakub Kozák, ktorý sa stal Majstrom Európy v kategórií U18 do 75kg. „Je to niečo neopísateľné, neskutočne skvelý pocit. Najväčšou oporou je mi rodina a klubový tréner Peter Kasan spolu s Barborou Bajčiovou, s ktorými od začiatku trénujem a taktiež Miroslav Pavčo, ktorý ma k tomuto športu priviedol. Najbližší cieľ sú majstrovstvá sveta na, ktoré sa pokúsim čo najlepšie pripraviť a verím že ukážem najlepšiu formu“.

Marek Brenkus prekvapil na ľavú ruku, kde získal bronz, Samuel Kaučík v kategórií juniori do 21 do 80kg konečne potvrdil svoje kvality a podarilo sa mu získať striebro. „Príprava bola náročná keďže som musel skĺbiť dokopy tréningy, vysokú školu a prácu. Napriek tomu som sa snažil pracovať na 110% a využiť posledný rok v juniorskej kategórii. Tréning pozostával zo sparingov a posilňovne. Pripravoval som sa spolu s mojím trénerom, Ivanom Gregoričkom. Ivan ma sprevádzal celou prípravou, aj po psychickej aj po fyzickej stránke. Denne som pracoval na mojich slabinách a na sparingu som zväčša trénoval len so silnejšími súpermi aby som napredoval čo najrýchlejšie. V kvalifikácii som pristupoval ku každému zápasu s maximálnym nasadením a dal som do toho každý kúsok sily. Cesta za medailou bola náročná, no zvládol som to. Veľkú zásluhu má na tom aj celý slovenský tím, ktorý ma podporoval z plných pľúc a takisto môj tréner, ktorý ma coachoval a bol pri mne po celý čas. Týmto im chcem prejaviť vďaku, vážim si to. Atmosféra bola neskutočná a každý to prežíval so mnou, dokonca mi priali veľa šťastia aj zahraniční športovci a fandili mi. Po vyhratom semifinále ma zaplavila eufória, keďže sa mi splnil cieľ, ktorý som si už veľmi dlho vizualizoval. Boli to neopísateľné pocity šťastia“, povedal Kaučík.

“Som spokojný s mojím výkonom, keďže som dal do toho všetko, no nie s výsledkom. Prirodzene som chcel získať zlato a mrzel ma finálový zápas, ktorý bol veľmi vyrovnaný, no bohužiaľ som prehral na fauly. Každopádne som motivovaný dať do nadchádzajúcej prípravy opäť 110% a podať čo najlepší výkon na majstrovstvách sveta v Turecku”, dodal. 

V kategórií dievčat sa výborne darilo Dominike Barošovej, ktorá získala 2x zlato, zahviezdila aj Natália Richterová. Súperky však mala úplne iné ako sa očakávalo, keďže pôvodne mala byť v kategórii do 70kg, ktorá sa nakoniec neotvorila, takže bola presunutá do tej najvyššej 70+kg. „Našťastie som súperky zvládla poraziť, aj keď ma najmä prvá súperka potrápila, keďže sa zápas naťahoval kvôli faulom. No nakoniec aj ten skončil úspešne, čo ma veľmi teší. Nečakala som, že by sa mi niečo takéto podarilo. Vďačná som najmä mojej rodine, kamarátom, trénerovi Peťovi Kasanovi za skvelý prístup a prípravu a samozrejme aj celému nášmu tímu“, dodala rodáčka z Oravskej Lesnej.

Slovenských juniorov mal na starosti reprezentačný tréner Gabriel Harčarik. „Partia bola skvelá a verím, že medailisti obhája svoje pozície aj na Majstrovstvách sveta v Turecku. Určite plánujeme viaceré sústredenia, aby aj cez leto na sebe pretekári pracovali. Chcel by som poďakovať viceprezidentovi Peťovi Kasanovi, ktorý bol s nami na šampionáte a dokonca niektorých pretekárov na súťaž sám priviezol a zároveň gratulujem k hosťovaniu ME 2024. Nesmiem zabudnúť ani na mojich asistentov Barboru Bajčiová a Patrika Juhása, ktorý mi pomáhali, lebo mať pod kontrolou 22 športovcov je veľká zodpovednosť“.

Viceprezident SAPR Peter Kasan sprevádzal súťažiacich od samého začiatku. Absolvoval aj konferenciu, kde sa hlasovalo o usporiadateľských krajinách európskeho šampionátu najbližšie dva roky. „Majstrovstva Európy juniorov v rumunskej Bukurešti 2022 sa zapíšu do histórie slovenského armwrestlingu veľkými písmenami. 19 cenných kovov, ktoré juniori vybojovali je vôbec najviac, čo sa kedy podarilo vybojovať na európskom šampionáte. Viac ako polovicu a to presne 10 cenných kovov vybojovali reprezentanti z klubu Kasprofsecurity bulteam Orava, čo svedčí o vysokej kvalite majstrovského klubu. Všetkým športovcom chcem zablahoželať k úspechom a poďakovať za vzornú reprezentáciu Slovenska, hlavne sa chcem poďakovať reprezentačnému trénerovi Gabovi Harčárikovi za  vynikajúcu prípravu a prácu s mladými reprezentantmi“.

Výsledok juniorov hovorí o vzrastajúcom záujme mladých o armwrestling, aj o čoraz kvalitnejšej príprave športovcov. Základňa sa rozrastá a my veríme, že o týchto mladých talentoch ešte budeme veľa počuť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top