Po 27 rokoch sa podarilo niečo neuveriteľné!

Po 27 rokoch sa podarilo niečo neuveriteľné. Na Slovensku sa uskutočnili 2.-12.mája Majstrovstvá Európy v pretláčaní rukou s najväčšou účasťou pretekárov v histórií.

Keď prvotne Slovenská asociácia pretláčania rukou prišla s myšlienkou, že usporiada európsky šampionát v Bratislave a očakáva tisícku súťažiacich, znelo to neveriacky. Prvé registrácie krajín však nasvedčovali, že to nebude až taká vzdialená méta. „Tímy sa nahlasovali v stovkách, Ukrajinci či Turci. Gruzínci prišli dokonca so 140 pretekármi. Organizáciu sme zvládli o čom svedčí aj veľa pozitívnych spätných väzieb“, povedala Dagmar Petrová, členka VV SAPR, ktorá sa starala o hladký priebeh ubytovania a dopravy súťažiacich.

Dotiahnuť Majstrovstvá Európy na Slovensko po toľkých rokoch bolo snom Petra Kasana, ktorý má bohaté skúsenosti s organizáciou podujatí, ale aj s pretláčaním rukou ako dlhoročný aktívny športovec. Viceprezident SAPR to mal pred šampionátom náročné. Okrem organizácie podujatia sa pravidelne pripravoval aj na súťažnú pozíciu za stolíkom. V ťažkej a početnej konkurencii sa Petrovi Kasanovi podarilo niečo neskutočné, takmer po 20 rokoch získal vysnívané zlato „Som veľmi spokojný s víťazstvom, poctivo som sa pripravoval dva roky, zodpovedne som trénoval, aktívne som sa zúčastňoval súťaží. Je zaslúžená medaila, na ktorú som veľmi hrdý“. Organizácia bola náročná, ale zvládli sme to veľmi kvalitne. Všetko spolu hralo a ľudia to dávali najavo, že sú spokojní a cítia sa v Bratislave dobre. Teraz to treba nechať trošku sadnúť, prebrať si detaily, ale určite má Slovensko na to, aby zorganizovalo aj Majstrovstvá sveta“.

Zľava Peter Spusta a Peter Kasan

„Usporiadať Majstrovstvá Európy po toľkých rokoch bolo naozaj úžasné. Reprezentanti boli výborne pripravení. Verím že úspechy slovenských armwrestlerov neustanú ani na blížiacich sa Majstrovstvách sveta.  Všetkým členom výpravy gratulujem!“, povedal prezident SAPR Ján Germánus.

 

Organizáciu si pochvaľoval aj reprezentačný tréner juniorov Gabriel Harčarik. „ Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou týchto Majstrovstiev. Musím pochváliť svojich zverencov, aj keď som tajne dúfal, že bude tých medailí viac. Presadili sme sa aj v kategórií do 15 rokov, kde boli športovci, ktorý sa prvý krát predstavili na európskom šampionáte a získali striebro aj bronz. Najviac ma prekvapil a potešil Tobias Roman v kategórií do 90kg, ktorý bol najbližšie k zlatej medaile a ušla mu veľmi teste. S bilanciou 5 medailí na ľavú ruku 7 na pravú som spokojný, aj keď som maximalista a očakával som viac, ale verím, že na ďalšom šampionáte to tak bude“.

Pozorné oko nad zápasmi držal Matúš Hlubík „Z pohľadu rozhodcov bola organizácia šampionátu zvládnutá na výbornú. Bolo o nás výborne postarané. Rozhodovanie prebiehalo plynule, bol však aj finálový zápas, ktorý trval takmer hodinu, kvôli početným protestom. Myslím, že by sa toto nemalo opakovať. Matúš Hlubík si rozhodcovské tričko prezliekol počas šampionátu prezliekol za súťažné a predstavil sa v kategórií masters do 80kg, kde získal striebro na pravú ruku. „Veľmi sa z toho teším a budem pokračovať v príprave na Majstrovstvá sveta“.

Domáca výprava patrila k tým najväčším. Našu krajinu reprezentovalo až 90 pretekárov.

VÝSLEDKY – MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2.5.-12.5.2024, BRATISLAVA

 

 

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top