Senecká ruka v znamení Slovákov

Tohtoročná Senecká ruka bola pre domácich pretláčačov mimoriadne úspešná. Na ich konto pribudlo (keď počítame sienorov) 28 medailí, z toho deväť zlatých. Svoj deviaty titul v pravej ruke si na svoje konto pripísala Lucia Debnárová, ktorá sa tak vyrovnala doteraz najúspešnejšiemu pretekárovi na Seneckej ruke – Jánovi Germánusovi.

Dvadsiateho ročníka Seneckej ruky sa zúčastnili športovci dvanástich krajín. Po dlhšom čase neprišli Bulhari a Turci, ktorí mali na nešťastie v tom istom termíne národné majstrovstvá. Neprišli tak isto Kazaši, ale tí chodia do Senca každé dva roky.

Napriek tomu bola súťaž napínavá, súboje za stolmi dramatické a atmosféra vynikajúca.

Menej súťažiacich znamenalo menší stres pre organizátorov. Tento počet (cca 120) pretekárov je ideálny na jednodňové podujatie. Počty 150 a viac sú už na jeden deň príliš veľkým sústom.

Oproti vlaňajšiemu roku sa tohoto ročníka zúčastnilo aj veľa domácich pretekárov. Veď body do rankingu sú potrebné a nominácia na ME láka.

Za stolmi sa súťažilo v troch vekových kategóriach, juniorov U18, seniorov a masters. Najmenej bola obsadená kategória masters, ktorej sa zúčastnili, až na dve výnimky, iba zahraniční pretekári. Z našich sa mastersov zúčastnili Oliver Ferienčík a Peter Bachratý, pričom obaja získali po jednej bronzovej medaile.

Medzi juniormi sme mali viac želiezok. Boli sme zvedaví, ako sa s medzinárodnou konkurenciou popasujú uchádzači o reprezentačný dres. Výborne si počínala Klaudia Lišková, ktorá napriek ťažkým súbojom dvakrát zdolalal Kristínu Magušínovú a vyhrala kategóriu do 60 kg v oboch rukách.

Medzi chlapcami sme získali tri prvé miesta, o ktoré sa zaslúžili Adam Adamov, Martin Hôžďala a Marek Búry. Kým pri Adamovovom víťazstve to bolo potvrdenie favorita, víťazstvá ďalších dvoch nádejí nás veľmi príjemne potešili. Naopak jemné sklamanie nám pripravil Tadeáš Magula, ktorý v ľavačke podľahol silnému Poliakovi Harkabuzikovi a v pravačke dokonca aj Maďarovi Horváthovi.

Vcelku dopoludnie prinieslo napínavé zápasy a bolo príjemným zahrievacím kolom pred hlavnou súťažou.

Seniorské kategórie splnili to, čo sme od nich očakávali. Napätie, dramatičnosť, ukážku sily, techniky a umu. Čím bolo vyvrcholenie bližšie, tým bola aj atmosféra v hale lepšia. A finále iba umocnilo skvelý šport, ktorý v sobotu v Senci bol.

Medzi ženami hviezdila Lucia Debnárová. Zvíťazila v oboch rukách, síce kažou v inej kategórii, ale potvrdila tak svoju suverenitu za seneckými stolmi. “Pravačku si šetrím, celý minulý rok bola zranená a nechcem nič uponáhľať. Aj keď sa cítim dobre, nechcem ponechať nič na náhodu. V Sofii (ME) sa chcem predstaviť v plnej forme” povedala na marko “šachov” s kategóriami Debnárová.
Zraneniu sa nevyhla ani naša druhá skvelá pretláčačka Rebeka Martinkovičová. Aj ona má preťaženú pravú ruku a tak pravačku vynechala. Prekvapením medzi ženami bola Erika Ketolová (FIN), ktorá sa v ľavačke do 60 kg prebojovala až na druhé miesto.
Medzi ženami si zapretláčali aj naše juniorky Kušnieriková a Lišková. Obe zabojovali a obsadili tretie miesta (60 kg).
O veľké prekvapenie sa skoro postarala Dagmar Petrová, ktorá mala skoro “na lopate” Caroline Thomenovú (HUN), bývalú švajčiarsku šampiónku momentálne súťažiacu za Maďarsko.

Medzi mužmi sme taktiež dôstojne hájili farby Slovenska. Naši víťazi Peter Hervay, Ladislav Hervay, Dominik Glod, Ján Vojenčák, Roman Tenkel a dvojnásobný Juraj Michalička patria k oporám nášho reprezentačného výberu.
Okrem víťazov sme zaznamenali celý rad medailových umiestnení, čo len potvrdilo dominanciu našich za seneckými stolmi.

Výborne im sekundovali Chorváti, Poliaci a aj Ma´dari, ktorý hlavne zásluhou súrodencov Barzsóovcov získali dver prvé miesta. Medzi dvojnásobných víťazov sa zaradil aj Chorvát Jagarčec (65 kg), keď za sebou nechal dvoch našich – Komendu a Jačšéga.

Prekvapením boli len dve štvrté miesta druhého z nedávneho Arnold Classic v americkom Colubuse Mariusza Podgorského.

Tí ktorí nemohli súťaž sledovať priamo v hale, mali opäť možnosť sledovať priamy televízny prenos na Slovak Sport TV1 alebo na internete, kde sme po celý deň dávali online streaming zo súťaže.

Myslím, že smelo môžeme povedať, že aj 22. ročník Seneckej ruky sa vydaril. Teraz chviľku oddych a príprava 23. ročníka môže začať.

-mač-

 

03/31/2015

ZOBRAZIŤ VÝSLEDKY

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top