Silné slovenské ženy a Jozef

Majstrovstvá sveta v armwrestlingu majú za sebou koniec jednej kapitoly. Juniori to už majú úspešne za sebou, ale poďme pekne po poriadku. Do Budapešti pricestovalo podľa slov organizátorov 1300 športovcov z 53 krajín, čo znamená, že ide o jeden z najväčších šampionátov v armwrestlingu. Na začiatok musím pochváliť Martina Rumana. Ten potvrdil svoju rozhodcovskú triedu Senior aj na WAF testoch. Veľké poďakovanie mu patrí aj za komunikáciu s predstaviteľmi WAF pri riešení potrebných náležitostí, ale aj drobných problémov. Slovenská juniorská výprava pricestovala do Budapešti bez problémov už v nedeľu. Športovci sa ubytovali v najlepšom hoteli, ktorý je 200m od haly, takže mali vynikajúce podmienky. Váženie sa konalo v pondelok a juniorská reprezentácia navážila bez problémov. Problém bol však pri disabled, kde to organizátori nezvládli a športovci svojou nedisciplinovanosťou hladšiemu a rýchlejšiemu priebehu tiež nepomohli. Každopádne takáto situácia (meškanie 4 hodiny) by sa už nemala opakovať a určite to tak nenecháme!

A poďme teda k prvému dňu súťaženia. V ľavačke sme väčšinou úspešnejší. Veľkým prekvapením na začiatok bola bronzová medaila, ktorú získala Martina Ďurianová v kategórii do 50kg. Je to mladá perspektívna pretekárka, ktorú čakajú ešte dva roky v „18tke“. Druhé veľké prekvapenie bola finálová účasť Jozefa Dvoršáka do 80kg. Ten šiel celou súťažou suverénne, ale jeho finálový súper bol nad jeho sily. Každopádne jeho striebro je veľmi milým prekvapením! Barbora Bajčiová (nad 70kg) získala tiež striebornú medailu, ale od nej sa finále očakávalo. Súperka z Kazachstanu však bola lepšia a my sa tešíme z Barborkinej striebornej medaile. V tejto kategórii štartovala aj úradujúca vicemajsterka sveta, Michaela Vakoničová, ktorá mala potvrdiť svoje postavenie no nakoniec nezískala medailu (skončila piata), čo bolo sklamanie, ale Miška to trošku napravila v pravačke (o tom trošku neskôr). V ľavačke si veľmi dobre počínal aj Adam Adamov, no nakoniec skončil štvrtý. Nebol to jeho deň a ak bude na sebe pracovať ďalej tak sa určite vráti na pódiové umiestnenia aj v „21tke“. Veľmi pekne šla aj Barbara Ajpekova, ktorá obsadila nepopulárne 4 miesto. Na piatom mieste skončili: Emerici, Andraško. Sojková obsadila šieste miesto.

Druhý deň súťaženia býva oveľa ťažší a pretekárov na to upozorňovali aj tréneri. Väčšinou je pravačka pre Slovensko menej úspešná, ale …..!!! Prvý krát sa v histórii stalo, že naši športovci dosiahli lepšie výsledky na pravú ruku, ako na ľavú. Veľká pochvala!!! Hneď na začiatku prekvapenie v 50tke junioriek, no tento krát si bronz vybojovala Nuttová. Tiež je to mladá pretekárka a je to jej životný úspech. V 60tke si striebro a titul vicemajsterky sveta vybojovala Barbara Ajpeková , ktorú vo finále porazila mega talentovaná švédska pretekárka. Aj pre „Barbi“ je to životný výsledok, ale tak trošku sme verili, že ona môže hlavne v pravačke siahať na medaile. Bronz získala Miška Vakoničová, čím odčinila neúspech z ľavačky, ale na súťaž nastupovala ako úradujúca majsterka sveta. Jozef Dvorščák aj v pravačke šiel veľmi suverénne a dostal sa až do finále, kde zviedol pekné súboje s Bulharom (úradujúci majster Európy). Zisk dvoch titulov vicemajstra sveta z neho robí najúspešnejšieho juniora slovenskej výpravy. Lepšia bola už len Barbora Bajčiová, ktorá v pravačke pridala aj zlato a stala sa v jednom roku majsterka Európy, ale aj sveta. Svojimi výsledkami ju už teraz môžem vyhlásiť za mega talent a hlavne najúspešnejšiu juniorku Slovenska tohto roku! Na smolnom štvrtom mieste tento krát skončil Marek Onderko, ktorý urobil obrovský výkonnostný progres a keď bude pokračovať tak úspechu sa určite dočká! Do top 6 sa dostali ešte Andraško, Gábor, Sojková. Juniorský reprezentačný tréner Gabriel Harčarik zhodnotil vystúpenie svojich zverencov:“ Všetkým športovcom patrí obrovská pochvala za bojovnosť a predvedené výkony. Budem sa opakovať, ale veľmi rád. Je to veľmi dobrá partia mladých ľudí, ktorí spolu držia ako keby pretláčanie bolo kolektívny šport. Ďakujem im za vzornú reprezentáciu a dosiahnuté výsledky. Teším sa už na ďalší šampionát, kedy sa spolu opäť stretneme.“

Na súťaží juniorov odviedol veľký kus práce aj seniorský reprezentačný tréner, ktorý sa vyjadril k súťaži:“ Objavili sme mega talent v podobe Barbory Bajčiovej! Ako príklad by som chcel pre športovcov dať Jozefa Dvorščáka, ktorý si svojím prístupom a svedomitou prácou vybojoval titul vicemajstra sveta za 2,5 roka. Pre mňa má drvivá väčšina juniorských reprezentantov veľký potenciál a talent. Je len na nich ako to zúročia! Teším sa na seniorskú kategóriu a na prechod týchto juniorov medzi seniorov. „

Dievčatá na tomto šampionáte potvrdili, že sú úspešnejšie ako chlapci. Tí sa však na ťažkom šampionáte vôbec nestratili a mnohí potvrdili príslušnosť do svetovej špičky! Majstrovstvá sveta v Budapešti boli veľmi úspešné, veď juniorská reprezentácia získala 1x zlato, 4x striebro, 3x bronz!!!

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top