Slovensko so ziskom 508 bodov víťazí na 14. Visegrád Junior GP

Slovenskí juniori  prevalcovali konkurenciu na Junior Visegrád Grand Prix a zaslúžene si tak odnášame domov putovný pohár súťaže.

Uplynulý  víkend sa konal 14. ročník známej  juniorskej  súťaže Junior visegrad grand prix. Táto súťaž  patrí medzi tradičné a organizáciu si pravidelne striedajú zakladajúce krajiny Česko, Maďarsko a Slovesnko. Ttento rok sme mali tú česť  zorganizovať súťaž doma na Slovensku. Dejiskom sa stala malá obec Jánovce, pri Sládkovičove. V miestnom kultúrnom dome sa nakoniec zišlo presne 71 juniorov zo 4 krajín (Slovensko, Česko, Maďarsko a prišli aj Poliaci).

Tento rok sme po prvý raz otvorili  kategóriu Disabled (telesne znevýhodnených športovcov ). V nej sa predstavili 3 pretekári a jedným z ich bol náš Šimon Chlpatý, ktorý  bol po chorobe ale súperom nechcel nič dať zadarmo a zvádzal veľmi pekné boje no nakoniec to nestačilo na víťazstvo. Pevne veríme, že do ME popracuje na svojich slabinách a dovezie pre Slovensko opäť medailu.

Medzi juniorkami do 55kg (kde sa prezentovalo až 11 dievčat!) sa predstavilo veľa nádejných pretekárok z AWK Kokava nad Rimavicou, kde ich vedie Ján Vojenčák a Martina Ďurianová (tá v ľavačke brala striebro a v pravačke bronz). Nad jej sily bola  Vivien Kulcs, ktorá bola lepšie silovo pripravená (hlavne zápästie).

Medzi dievčatami do 60kg sme videli naše úspešné dievčatá z ME a MS. Martina Sojková vyhrala ľavačku a v pravačke bola tretia. Barbara Ajpeková zase bola 2x strieborná. Obe potvrdili svoje kvality. Jedine Luca Verbóczki (HUN) bola lepšia v pravačke, ale treba uznať, že bola veľmi dobre pripravená.

V kategórii nad 60kg dominovala Barbora Bajčiová a len potvrdila naše očakávania. Jej súperkou vo finále bola Ruslana Kulik, ktorá síce je Ukrajinka, ale aktuálne súťaži za AWK Prešov. Dominika Barošová bola 2x bronzová a patrí medzi adeptky do juniorskej reprezentácie.

Chlapci do 65kg. Najlepší na obe ruky bol Karol Zbranek. Uvidíme ako sa mu bude dariť na MSR a môže si vypýtať pozvánku na ME ak potvrdí svoju výkonnosť. V ľavačke bol jeho súperom Alexander Gabriš , ktorý bral striebro a tretí bol Maďarský pretekár. V pravačke skončil druhý Hôždala Tobiáš  a bronz vybojoval opäť Maďarský pretekár.

Chlapci do 70kg. V ľavej ruke vyhral Jozef Kabuliak, ale v pravačke ho porazil Pavol Horvát (víťaz tohtoročnej silnej ruky a iba 16 ročný športovec). Obaja pretekári majú veľký potenciál, ale je len na nich ako budú na sebe pracovať a či to dotiahnu až do reprezentácie. Uvidíme na MSR.

Chlapci do 75kg. Tu nebolo čo riešiť. Favoriti vyhrali vo svojich kategóriách. Dominik Šoka vyhral ľavačku nad Onderkom (ten ju mal zranenú). Na pravačku to bolo presne na opak. Marek Onderko vyhral nad Šokom (ten ma zranené pravé rameno). Obaja sú o triedu pred svojimi konkurentmi a určite by nemali chýbať v nominácii na ME (ak sa nominujú na MSR). Tu by som chcel pochváliť Dominika Šoku, že oproti minulej sezóne schudol a v 75tke vidíme u neho väčšiu šancu na úspech ako v ťažších kategóriách.

Chlapci do 80kg. Najmenej obsadená chlapčenská kategória. Jednoznačný víťaz v pravej ruke bol Peter Čéleš (v ľavačke neštartoval pre zranenie z Golemovky). Veríme, že do ME sa dolieči a bude bojovať o medaile ako na posledných ME. Jeho jediný súper bol Marcel Bobocký, ktorý vyhral ľavačku a v pravačke skončil práve za Petrom. Na MSR juniorov bude táto kategória oveľa „nabitejšia“ a uvidíme kto ešte zamieša kartami.

Chlapci nad 80kg. Návrat Michala Goliana a prestup Adama Adamova do vyššej kategórie. Títo úspešní reprezentanti sa stretli hneď v prvom zápase a vyhral Adamov. Síce na fauly, ale Golian sa poučil a vo finále mu prehru vrátil a vyhral ľavú aj pravú ruku. Tretí v ľavačke skončil Patrik Juhas. V pravačke bral zase druhé miesto Maďarský pretekár a tretí skončil Martin Hôždala. Martin musí na sebe popracovať, aby sa vrátil do formy, ktorou zaujal minulý rok.  Ak ide o Adama tak mal by zvážiť návrat do 80kg (tu môže byť úspešný), lebo na ME konkurovať v pluske súperom s váhou cez 100kg bude veľmi ťažké.

Chcem poďakovať všetkým Slovenským športovcom, ktorí sa súťaže zúčastnili a prispeli tak k jednoznačnej výhre Slovenska v súťaži krajín. Porazili sme Maďarsko o viac ako dvojnásobok bodov (vid výsledky nižšie) a získali tak späť trofej do našich rúk. Potešila početná účasť reprezentantov (chýbali asi len 3) a tí potvrdili svoje kvality. Tí čo uvažujú nad ME musia ešte „zamakať“ a nominovať sa z MSR.  Na súťaži sme videli množstvo talentov a ja pevne verím, že ak budú na sebe pracovať tak čoskoro o nich budeme počuť viac!

Veľké poďakovanie patrí aj organizátorom a sponzorom. Ďakujeme pánovi starostovi aj obci Jánovce. Táto súťaž, ale dopadla dobre hlavne vďaka Dagmar Petrovej, Monike Minárikovej a Rebeke Martinkovičovej a AWK Kráľová pri Senci. Všetko výborne pripravili: občerstvenie, pekné diplomy, medaile i vecné ceny pre medailistov. Ešte raz veľká vďaka!