ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK

Milí športoví priatelia,

pred pár hodinami sme štrngali šampanským, strieľali delobuchy a rakety, oslavovali príchod nového roka. Prirodzene, okrem osláv z niečoho nového, je to aj čas na hodnotenie toho, čo práve skončilo.

Myslím, že môžeme byť hrdí na to, čo sme v roku 2014 na Slovensku dosiahli. Napriek finančnému tlaku, napriek všetkým problémom, s ktorými sme sa potykali, sme splnili všetko, čo sme sa splniť zaviazali.

Uskutočnili sa všetky domáce súťaže, za čo je potrebné poďakovať všetkým, ktorí sa o to zaslúžili. Podarilo sa nám zorganizovať najväčšiu súťaž v histórii slovenského pretláčania, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 1000 študentov. Silná ruka stredoškolákov sa v tomto roku stala masovým podujatím, za čo patrí vďaka nie len účastníkom – študentom, ale všetkým na stredných školách, ktorí nám k tomuto úspechu dopomohli.

Senecká ruka patrila opäť k tomu najlepšiemu, čo sa na európskom kontinente v amatérskom pretláčaní odohralo. Jej vynikajúca športová úroveň bola podčiarknutá skvelou organizáciou a jediným zaváhaním bola (ako už tradične) nižšia účasť slovenských pretláčačov. Akoby aj v tomto prípade platilo tradičné porekadlo – “nikto nie je doma prorokom”.

Som hrdý na to, že po prvýkrát (a to hneď dvakrát) bolo na Slovensku pretláčanie “live” v televízii. Je to obrovský krok k spopularizovaniu nášho športu, k jeho väčšej medializácii, k jeho väčšej známosti medzi verejnosťou. Prenosy zo Seneckej ruky a Majstrovstiev Európy sa stretli s veľkou odozvou a spôsobili, okrem iného, aj väčší záujem médií o pretláčanie, ktorý sa prejavil počas septembrových MS v Litve.

Zúčastnili sme sa mnohých medzinárodných súťaží a vždy sme sa vrátili s výbornými výsledkami. Opäť sme zvíťazili v prestížnej súťaži juniorov Visegrád Grand Prix a priniesli domov putovný pohár víťazov. Na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta sme získali osemnásť medailí, z toho osem zlatých. Lucia Debnárová opäť získala double – dve zlaté z ME aj z MS  – a zaradila sa tak medzi absolútne hviezdy svetového pretáčania. Rebeka Martinkovičová napriek prechodu do vyššej vekovej kategórie získala ma MSJ dve zlaté medaily. Za nimi je celý rad ďalších úspešných slovenských reprezentantov, ktorí v tomto roku zaknihovali vynikajúce výsledky a postarali sa tak, že rok 2014 bol jedným z najúspešnejších v histórii slovenského pretláčania.

Zorganizovali sme po prvýkrát v histórii medzinárodnú súťaž národných tímov. Napriek tomu, že sa súťaže zúčastnili iba dve krajiny, je to opäť krok vpred, krok, ktorý dal svetu na známosť, že to na Slovensku myslíme s pretláčaním ako športom vážne. Že nám ide o jeho štandardizáciu s ostatnými druhmi športov, že nám ide o jeho začlenenie do celosvetovej rodiny športov. Pretože športovci, ktorí trénujú tak, ako tí v olympijských športoch, si to zaslúžia. Pretože sú športovcami telom i dušou, pretože strádajú, odriekajú, ťažko trénujú, pretože svojim športom žijú.

Napriek všetkým dosiahnutým úspechom sa slovenské pretláčanie ocitá v úzkej uličke a potyká sa s existenčnými problémami. Všade omieľaný nedostatok financií neobišiel ani náš šport. Rok 2015 tak bude pre slovenské pretláčanie rokom existenčným.

Želám Vám preto, aby ste so svojim športom vydržali, aby ste ho podporovali v maximálne možnej miere.

Rok 2015 bude aj rokom výnimočným, pretože sa svetové pretláčanie pravdepodobne ocitne vo veľkej rodine športov, v SportAccorde. Bude to jedna z najvýraznejších zmien, ktorá sa vo svetovom pretláčaní za posledné roky udiala. Pre náš šport sa týmto krokom otvoria nové možnosti, nové výzvy a verím, že napomôže k zažehnaniu všetkých kríz, ktorými sa pretláčanie v súčasnosti borí.

V roku 2015 nás opäť čaká množstvo výziev. Verím, že ich zvládneme a že si na konci roka budeme môcť povedať a zhodnotiť rok 2015 ako úspešný.

Pri tejto príležitosti by som vám všetkým chcel popriať veľa zdravia, šťastia, chuti do tréningu, síl do prekonávania prekážok a veľa úspechov v osobnom živote.

Nech je rok 2015 rokom radosti, spokojnosti a úspechu.

Marián Čapla
Prezident SAPR

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top