X. Visegrád Junior Grand Prix

Jubilejný, desiaty ročník medzinárodnej súťaže juniorov Visegrád Junior Grand Prix bol pre slovenské pretláčanie mimoriadne úspešný.

Naši juniori zaznamenali pätnásť víťazstiev a čo je cennejšie štrnásť z nich získali v oficiálnej súťaži do 20 rokov. Českí organizátori totiž v tomto roku pripravili aj súťaž juniorov do 18 rokov, čo rozšírilo súťažné kategórie a možnosť zapretláčať si pre rôzne vekové kategórie.

Pre nás však bolo prioritou kvalitne obsadiť hlavné kategórie t.j. kategórie do 20 rokov. Tomu bola podriadená aj nominácia a sme radi, že takmer všetci nominovaní prijali výzvu a zabojovali zo všetkých síl.
Bolo krásne sledovať záplavu slovenských dresov za stolmi, bolo dych vyrážajúce sledovať napínavé a strhujúce zápasy. A bolo neuveriteľne príjemné počúvať tóny slovenskej hymny dokola a dokola.

Sme radi, že za farby Slovenska bojovali zástupcovia až desiatich klubov. To len svedčí o tom, že v juniorských kategóriach nám rastie silná konkurencia, ktorá sa bude ešte rozrastať.

V Tvrdoniciach si najlepšie počínali už skúsení borci s reprezentačnými skúsenosťami – Andrea Kušnieriková, Rebeka Martinkovičová, František Kotúľ, Michal Dopater, Radovan Čontofalský, Michal Girášek a Maxim Dužek, ktorí svoje kategórie zvíťazili, väčšina z nich v oboch rukách. Vlastne iba dvaja z nich získali po jednom víťazstve a to Maxim Dužek a Miško Girášek. Obaja sa stretli v najťažšej kategórii a o víťazstvá sa podelili – Maxim vyhral ľavačku a Mišo pravačku. Za stolo to však nebolo také jednoduché, obaja zviedli tvrdé, nekompromisné súboje a svojim súperom a ani jeden druhému nič nedarovali.
Ďalším dvojnásobným víťazom (a navyše aj najväčším prekvapením) bol Jakub Komenda, ktorý si tak popýtal o nomináciu na májové stretnutie talentov.

Výbornými výkonmi sa prezentovali aj ďalší, hlavne naše mladé nádeje Lenka Karabová, Adam Adamov, Filip Hritz, Martin Klimek, Rastilav Kosťov a Tadeáš Magula.

Celkovo sme v Tvrdoniciach získali v kategóriach do 20 rokov úcty hodný počet pódiových umiestnení – 14 prvých, 13 druhých a 7 tretích miest. V kategóriach do 18 rokom naši juniori k tomu pridalii jedno prvé, štyri druhé a päť tretích miest.

Suma sumárum sme v ostro sledovanej kategórii do 20 rokov získali 245 bodov. Zaknihovali sme tak nový rekord, keď sme doterajší rekord Čechov prekonali o 44 bodov (201 bodov získali Češi v roku 2008). Druhé Maďarsko získalo 87 bodov a tretie Česko 49 bodov.

Fantastické víťazstvo!

Všetkým, ktorí na Morave reprezentovali Slovensko patríí vďaka a gratulácie za výborné výkony. Každý z nich prispel svojou troškou k výbornej prezentácii slovenského pretláčania

Pohár je náš, teraz je čas na oslavy. O rok na XI. ročníku budeme musieť náš výkon potvrdiť. O to viac, že o rok bude “Visegrád” u nás, na Slovensku.